XΡΥΣΟΥΛΑ ΚΑΤΣΑΡΟΥ // DISTAFF • ΜΙΚΡΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ Η ιστορία του μουσικού Τύπου στην Ελλάδα ξεκινά στις 20 Ιουνίου του 1902, όταν κυκλοφόρησε στην Αθήνα, η δεκαπενθήμερος μουσική εφημερίδα «Φόρμιγξ». Από τότε, πολλά περιοδικά εμφανίστηκαν, έγραψαν τη δική τους ιστορία κι έκλεισαν, άλλα αντέχουν ακόμα και το Distaff «ξεφυλλίζει» σελίδες τους… Photo by True Agency on Unsplash Τον Μάρτιο του 1978 κυκλοφόρησε το πρώτο τεύχος του ιστορικού ελληνικού περιοδικού Ποπ-Ροκ με εξώφυλλο τον Τζίμι Χέντριξ και τιμή 30 δρχ. Με 66 σελίδες γεμάτες από θέματα που στην εποχή τους ήταν πολύ ενδιαφέροντα, το Ποπ-Ροκ ήλθε κι έμεινε δίπλα στην νεολαία αλλά και σε όποιον άλλον ήθελε να πληροφορηθεί τα περί μουσικής για 34 ολόκληρα χρόνια ( η κυκλοφορία του σταμάτησε το 2012). Ιδρυτές του οι Γιάννης Πετρίδης, Κώστας Ζουγρής και Βάσος Τσιμιδόπουλος. Ο Γιάννης Πετρίδης ήταν και ο πρώτος διευθυντής του, θέση που κατείχε μέχρι το 1998 που αποχώρησε. Μερικά χρόνια αργότερα το περιοδικό πουλήθηκε στη Μοτοεκδοτική. Η κυκλοφορία του είχε ήδη αρχίσει να πέφτει 1-2 χρόνια πριν ενώ τη χαριστική βολή έδωσε η οικονομική κρίση στη χώρα αλλά και στο χώρο των εκδόσεων. Την 1η Νοεμβρίου του 1979 κυκλοφόρησε το Μουσικό Εξπρές σε διεύθυνση του αείμνηστου Τάσου Ψαλτάκη με εξώφυλλο τον Μπομπ Ντίλαν. Το περιοδικό αυτό, που ήταν δεκαπενθήμερο, είχε μεγάλο σχήμα. Ήταν έκδοση χαμηλού προϋπολογισμού σε σχέση με τα άλλα μουσικά περιοδικά, αλλά είχε ενδιαφέροντα θέματα και αυτό που το έκανε να διαφέρει, ήταν η μεγάλη στήριξή του στο ελληνικό ροκ, στο οποίο αφιέρωνε σημαντικό μέρος από την ύλη του και ενημέρωνε επίσης για τη συναυλιακή κίνηση των Ελλήνων μουσικών και των συγκροτημάτων. Δεν μακροημέρευσε αλλά στήριξε την ελληνική σκηνή όσο κανένα άλλο. Το μουσικό περιοδικό Ποπ Κορν κυκλοφόρησε τον Μάιο του 1985 με εξώφυλλο την τότε πρωτοεμφανιζόμενη Madonna. Η θεματολογία του είχε να κάνει κυρίως με την ξένη μουσική σε ποσοστό 80% κι ένα 20% με την ελληνική μουσική. Αργότερα, αρχές των 90s, την εποχή που η ελληνική pop σκηνή απογειώθηκε, το ποσοστό αυτό άλλαξε κ έγινε 50-50. Επίσης καθιέρωσε τα Μουσικά Βραβεία ΠΟΠ ΚΟΡΝ. Απ’ αυτό το περιοδικό αναδείχθηκε και ο Θέμης Γεωργαντάς διατελώντας αρχισυντάκτης και αργότερα Διευθυντής Σύνταξης. Στα τέλη της δεκαετίας του 90, το Δίφωνο τάραξε τα νερά. Στήριζε κυρίως την ελληνική μουσική που είχε μεγάλη επίδραση την περίοδο εκείνη που σημειώνεται ένα μεγάλο ρεύμα προσέλευσης κόσμου στις μουσικές σκηνές που άνθισαν μαζί με την κίνηση των τραγουδοποιών. Φιλοξένησε στις σελίδες του πολύ μεγάλο μέρος της ελληνικής και όχι μόνο μουσικής και έδωσε χώρο και σε πολλούς νέους καλλιτέχνες να παρουσιάσουν τη δουλειά τους. Με σπουδαίες υπογραφές που πέρασαν απ’ τις σελίδες του όλα αυτά τα χρόνια, με τις εκδόσεις του και τις προσφορές του κατάφερε να σταθεί όρθιο στο πέρασμα του χρόνου, αν και τελικά δεν τα κατάφερε να μείνει όρθιο, κι έκλεισε το 2011. Το πρώτο του τεύχος είχε εξώφυλλο τον Νίκο Παπάζογλου Και το τελευταίο την Άλκηστη Πρωτοψάλτη και τον Μάριο Φραγκούλη. Το Metal Hammer είναι το πιο ιστορικό περιοδικό για την Μέταλ και την Χαρντ Ροκ μουσική. Τo πρώτο τεύχος του κυκλοφόρησε τον Δεκέμβριο του 1984. Ήταν μια πρωτοβουλία που είχε πάρει τότε ο Γιάννης Κουτουβός, ο οποίος ήταν ένας άνθρωπος που εκείνα τα χρόνια δούλευε μέσα στη δισκογραφία και μπόρεσε να διακρίνει την ανάγκη του κόσμου για ένα τέτοιο περιοδικό. Αρχικά απευθύνθηκε σε έναν εκδότη, τον Γκρίτσαλη, ο οποίος κυκλοφορούσε περιοδικά soft πορνό, όπως, για παράδειγμα, το Λονδίνο 2000. Αποφάσισαν να βγάλουν -εντελώς πειραματικά- μια έκδοση που ονόμασαν Heavy Metal, για να δουν αν θα έχει ανταπόκριση κι είχε! To 1988 συγχωνεύτηκε με το αγγλικό περιοδικό Hammer κι έκτοτε κυκλοφορεί ανελλιπώς κάθε μήνα. Το Sonik είναι το μεγαλύτερο ελληνικό μουσικό περιοδικό που πραγματεύεται κυρίως την ξένη μουσική αλλά και τάσεις της ελληνικής πραγματικότητας στηρίζοντας την εγχώρια αγγλόφωνη σκηνή. Ανήκει στις εκδόσεις Οξύ και στην ίδια οικογένεια με το www.avopolis.gr. «Ξεκινήσαμε από το χώρο του ίντερνετ φτιάχνοντας το Αvopolis.gr που ήταν το πρώτο μουσικό site. Το SONIK ξεκίνησε από δύο διαφορετικές πλευρές, η μια ήταν εκ των οποίων ιντερνετική, άνθρωποι δηλαδή που δεν ήταν γνώστες του περιοδικού τύπου αλλά ήταν φαν των εντύπων. Η άλλη πλευρά ήταν οι εκδόσεις Οξύ με τις οποίες ενωθήκαμε το 2004 και καταφέραμε να ενώσουμε δύο κόσμους, επιχειρώντας να κάνουμε κάτι που πιστεύαμε ότι θα διαφέρει. περιοδικό που πραγματεύεται κυρίως την ξένη μουσική αλλά και τάσεις της ελληνικής πραγματικότητας στηρίζοντας την εγχώρια αγγλόφωνη σκηνή», δηλώνουν ο εκδότης του SONIK, Τάσος Βογιατζής και ο αρχισυντάκτης, Χάρης Συμβουλίδης. Ο Γιώργος Χαρωνίτης, η Γιούλη Μαρτίνη και ο Στέφανος Σαμακάς αποφασίζουν το 1993 την έκδοση ενός σοβαρού μηνιαίου περιοδικού, του Jazz & τζαζ. Από το 1996 το περιοδικό προσφέρει σε κάθε τεύχος ένα cd με επιλογές του Γιώργου Χαρωνίτη. Τα cds που κυκλοφορούν αποτελούν μια πλήρη ανθολογία της ιστορίας της τζαζ και των σπουδαιότερων εκπροσώπων της. Επίσης αρκετές παραγωγές επικεντρώνονται στην ελληνική σκηνή. Το Jazz & τζαζ σταμάτησε την έκδοσή του το 2013 ύστερα από είκοσι χρόνια ανελλιπούς κυκλοφορίας Το 2001 κυκλοφορεί το πρώτο τεύχος του Μετρονόμου σε τριμηνιαία βάση. Σύντομα ακολούθησαν οι ομώνυμες εκδόσεις βιβλίων και cd. Ο Μετρονόμος προωθεί ένθερμα το έντεχνο ελληνικό τραγούδι, το έργο νέων Ελλήνων δημιουργών, το ρεμπέτικο, το λαϊκό, την παραδοσιακή μουσική και οτιδήποτε κινείται στους χώρους του ενδιαφέροντός του. Αρκετός χώρος δίνεται σε αφανείς δημιουργούς, ερμηνευτές και μουσικούς που όμως έχουν αφήσει αξιόλογο έργο στην ιστορία του ελληνικού τραγουδιού, πολλοί από τους οποίους παρουσιάστηκαν για πρώτη φορά μέσα από τις σελίδες του περιοδικού, καθώς και σε θέματα αρχείου. Ο εκδότης του, Θανάσης Συλιβός έχει επιμεληθεί τα βιβλία “Νίκος Ξυλούρης - Τραγουδάμε για να σμίξουμε τον κόσμο”, “Τάσος Λειβαδίτης - Τραγουδάω όπως τραγουδάει το ποτάμι. Μελοποιημένοι στίχοι”. Από τις Εκδόσεις “Μετρονόμος” κυκλοφορεί το βιβλίο του “Μάνος Λοΐζος… απ’ τη μνήμη στην καρδιά”. Το μηνιαίο περιοδικό ΜΟΥΣΙΚΗ εκδόθηκε από τους Γιώργο Κυριαζίδη και Νίκο Γραμματίκα από τον Δεκέμβριο του 1977 μέχρι τον Ιανουάριο του 1988, με Διευθυντή Σύνταξης τον Γιώργο Κυριαζίδη.
Στα 10 χρόνια πορείας του κυκλοφόρησε 122 τεύχη στα οποία φιλοξενήθηκαν σημαντικά άρθρα και συνεντεύξεις με τους καλλιτέχνες της κλασικής, τζαζ, ροκ, λαϊκής, έντεχνης και παραδοσιακής μουσικής όλου του φάσματος σε όλο τον κόσμο. Οι αρθρογράφοι του καταπιάστηκαν με σημαντικά θέματα της παγκόσμιας μουσικής παράδοσης και της σύγχρονης μουσικής πραγματικότητας, θίγοντας καταστάσεις και προβλήματα -πολλές φορές- πέρα από την καθαρά καλλιτεχνική αναφορά, δίνοντας πολιτικές και κοινωνικές προεκτάσεις. Το περιοδικό Πίστα, που κάθε Πάσχα… εξαντλούνταν κι επανακυκλοφορούσε, εμφανίστηκε για πρώτη φορά στα περίπτερα τον Απρίλιο του 1996 και σταμάτησε την κυκλοφορία του το 2014. Εμπνευστής και δημιουργός του ήταν ο Γιώργος Σπανός, ιδιοκτήτης μέχρι και σήμερα της δισκογραφικής εταιρείας NEXT. «Τότε είχαν αρχίσει οι εφημερίδες να δίνουν δώρο κουπόνια για CD. Σαν δισκογραφική εταιρεία προσπάθησα να δώσω και εγώ κάποιο CD, αλλά έβρισκα πόρτες κλειστές γιατί ήταν λαϊκό το ρεπερτόριο, ήταν σκυλάδικο. Εκεί είπα, ότι αν υπήρχε ένα έντυπο ή ένα περιοδικό που να είχε να κάνει με λαϊκό τραγούδι θα έπαιρνε cd μου, αλλά επειδή δεν υπήρχε μου ήρθε η ιδέα να φτιάξω εγώ ο ίδιος ένα», είχε δηλώσει σε συνέντευξη του ο Γιώργος Σπανός.
0 Comments
Leave a Reply. |